Снідати. Обідати. Вечеряти. Коли тобі п’ять, ти вже розумієш зміст багатьох речей, але чому треба постійно їсти – не дуже. Це поки що не вкладається в дитячій голові Здоровий спосіб життя

Від базової потреби до гастрономічного мейнстріму

10 Січня 2022

Снідати. Обідати. Вечеряти. Коли тобі п’ять, ти вже розумієш зміст багатьох речей, але чому треба постійно їсти – не дуже. Це поки що не вкладається в дитячій голові. Ну хіба що мова йде про гарячий бабусин пиріжок з вишнями. А коли проходить років так 15-20, в один прекрасний день ти розумієш, що немає більшого задоволення, а ніж смачненько поїсти. Ну хіба що добряче виспатись, але то вже інша історія…

Так чому ж їжа отримала таку загальну народну любов?

 І ось саме тут доречна банальність: так історично склалося.

Ми живемо на стику віків, коли деякі покоління пройшли шлях від відсутності вибору до масового споживання. Це також стосується і їжі. Покоління 70-80-х рр. добре пам’ятає цей переломний період. Спочатку у всіх був набір однакових продуктів, які були на той час звичними. Люди харчувались досить одноманітно. Але в кінці 90-х рр. різко, як тоді казали, відкрилося «вікно в Європу» і ми побачили перші  імпортні смаколики. 

Одна тільки реклама шоколадок «Снікерс» та «Баунті» здавалася нам, по-перше, дивовижним видовищем, сюжет якого можна було переглядати знову і знову. А, по-друге, це був витвір мистецтва з точки зору незвичного поєднання інгредієнтів десерту. Так, просто шоколадкою тоді це назвати язик не повертався, це був справжній десерт! Далі стали з’являтися перші формати супермаркетів, розкриваючи перед нами небачені досі гастрономічні можливості, а імпортні товари стали об’єктом бажань як дорослих, так і дітей. Хотілося спробувати все.

Нам відкрився світ різноманітних видів і смаків соусів, снеків та газованих напоїв, цукерок та печива. Кондитерські вироби, консервовані продукти та напівфабрикати заманювали вибором варіацій та зручністю в приготуванні. Йогурти з наповнювачем та швидкі суміші замінили нам звичні сніданки, а перекусом замість яблучка нам стали чіпси та сухарики.  І це було тільки початком.

Думаєте,  хтось читав склад на етикетках чи аналізував вплив кількості цукру, що міститься в кожному продукті? Ох, якби ж то знаття тоді. Поняття консервантів прийшло до нас не так швидко, тому, не дивно, що багато хто з нас зараз лікує підшлункову та «збирає» свою печінку по частинах. Але, що було, те було.

Далі все відбулося дуже швидко. Прогрес приніс звістку про шкідливі домішки, ГМО, замінники та ін. Конкурувати продуктові компанії стали тим, що наголошували на відсутності тих чи інших не дуже корисних складників. І тоді поступово почала відкриватися сумна правда.

Ми – те, що ми їмо

В 20-му столітті ця теза Гіппократа стала приводом для початку масових розслідувань, досліджень, формування спільнот і активного розвитку харчової сфери в цілому.

Сьогодні їжа набула особливої ваги в житті кожного з нас. Хочеш або ні, ти щодня стикаєшся з новою інформацією про основи харчування. Ми прийняли в своє життя поняття збалансованості БЖУ (білки, жири, вуглеводи), почали рахувати калорії, знаємо, що таке глютен, про цукор взагалі знімають документальні фільми. Що не день, з’являється нова інформація про відкриття фермерських господарств, строк придатності багатьох продуктів стрімко зменшується, а бажання все більшої кількості людей обдумано споживати корисну їжу – збільшується.

Чому так? Їжа завжди була, є та буде важливою, поки людина існує. Нам потрібна енергія і поки ми не перейшли на чарівні поживні пігулки, їжа буде в пріоритеті.

Дієтолог та нутриціолог уже давно не в сотні професій майбутнього, а в топовій двадцятці. Їжа поступово стала першопричиною формування моди на здоровий спосіб життя та свідомий підхід до споживання. А ще, їжа стала вагомою частиною сучасної естетики. Перше, що набуло популярності серед прихильників соціальних мереж – фото їжі. Не сфотографував і не виклав свій корисний сніданок, вважай, день пройшов даремно. Тому не дивно, що з’являються курси мобільної фотографії їжі, росте черга з фуд-блогерів, фуд-фотографів, фуд-дизайнерів та фуд-декораторів.

З розвитком туризму межі уяви, якою може бути їжа, настільки розширились, що скуштувати щось незвичне стало викликом для новаторів, та компромісом зі звичками для консерваторів. Основною розвагою для туристів є дегустація місцевих страв і чим екстремальніше вони для нас, тим цікавіше. За останні роки все більше дивних слів на слуху, адже тепер ми вживаємо суперфуди, любимо снідати боулами, а про зірковий статус авокадо, який в один день прокинувся знаменитим і в нашій країні, вже не згадуємо. Популяризація Азії в усьому світі призвела до того, що багато людей переглянули свій підхід до споживання їжі не тому, що в першу чергу всерйоз зайнялися своїм здоров’ям, а тому що це стало модно. Чому б не спробувати капучіно на рослинному молоці, кажуть, що корисніше та й блогери постять повсякчас фоточки.

Ніколи ще їжа не звучала так по-особливому: матча-латте, авокадо-тости, кіноа, нут, маш, спельта, чіа-пудинг, хумус і фалафель.

Так і словник новітньої кухні скоро знадобиться. А ще все більше людей відмовляються від м’яса і для багатьох це рішення не зумовлене станом здоров’я. Хтось керується духовними надбаннями йоги та її філософії живої енергії, а для когось це просто модна тенденція, тож чому б не спробувати.

Ресторани йдуть в ногу з трендами

Розвиток ресторанної сфери також знаходиться під впливом актуальних світових трендів та пропонує нам настільки різноманітні варіації, у тому числі страв здорового харчування, що іноді на це дуже легко «підсісти». Якщо немає часу готувати вдома, а перелік корисних продуктів здається занадто складним, можна скористатися численними пропозиціями готових раціонів з доставкою на будь-який смак і бюджет. Залишилось тільки спробувати та обрати своє.

Корисна їжа та, як наслідок, більш свідоме її споживання стало мейнстрімом сучасного світу. І по-правді кажучи, це не найгірший із варіантів наслідування моди.

Тож не будемо зволікати та продовжимо розгляд цієї актуальної нині теми в наступних публікаціях.

Редактор: Яна Кононова
Поделиться:
  • #
  • #
  • #
  • #
Теги

Комментарі

Реєструйся і отримуй більше інформації

Lorem Ipsum - это текст-"рыба", часто используемый в печати и вэб-дизайне. Lorem Ipsum является стандартной "рыбой" для текстов на латинице с начала XVI века. Ще якись текст в кінці

ZDOROVOstyle рекомендує

Найближчі події

Переглянути ще Переглянути ще